Корисні статті

Оливкова олія в вашім раціоні: усі «за» та «проти»

В останні роки, серед людей, які дбають про своє здоров’я, стало модним щоденно вживати оливкову олію. Знаменитості та впливові люди розповідають про користь цього продукту з екранів телевізорів, в соціальних сітях та рекламних роліках. Але чи справді його вживання творить чудеса? Спробуймо розібратися.

Що каже реклама

Популяризації цієї тенденції сприяють такі знаменитості як Кортні Кардашьян, Бейонсе, Гвінет Пелтроу, Дженніфер Лопес та інші. Деякі з них вихваляють переваги вживання олії холодного віджиму всередину, інші рекламують втирання в шкіру.

Дженніфер Лопес навіть заснувала свій бренд JLo Beauty, який випускає доглядову косметику на базі кулінарного продукту. Акторка та співачка стверджує, що її сьогоднішній вигляд забезпечили не ботокс чи хірургічне втручання, а сімейний рецепт краси: зволоження шкіри оливковою олією.

Голлівудська зірка Голді Хоун п’є олію перед сном і використовує її місцево як зволожувальний крем. Ікона краси Софі Лорен знімає нею макіяж, наносить її на шкіру, живить кінчики волосся і навіть додає під час прийому ванни.

Рекламні відео, в яких знаменитості розказують про переваги олії та продуктів з нею, стають вірусними. Але дерматологи попереджують: людям, шкіра яких схильна до вугрів або екземи, цей продукт лише посилить проблеми.

Корисні властивості

Користь оливкової олії

Користь оливкової олії

Науково доказано, що оливкова олія містить велику кількість речовин. Серед них особливу увагу привертають:

  • Олеїнова кислота. Складає приблизно 73% загального складу. Це мононенасичений жир, який допомагає знижувати рівень «поганого» холестерину (LDL) та підвищувати рівень «хорошого» холестерину (HDL) в крові, зменшуючи тим самим ризик атеросклерозу та серцево-судинних захворювань. Олеїнова кислота має потужні протизапальні властивості, попереджує появу артриту та запалень кишківника. До всього вона є природним антиоксидантом, який допомагає запобігти передчасному старінню та розвитку різних захворювань, пов’язаних з окисненням клітин. Олеїнова кислота зволожує та живить шкіру, усуває сухість та подразнення, запобігає утворенню зморшок та зберігає молодий вигляд шкіри.
  • Різноманітні вітаміни, зокрема вітамін Е, який є потужним антиоксидантом, що допомагає захищати клітини від шкідливих вільних радикалів. Крім того, до складу входять вітаміни К та вітаміни групи В.
  • Різні поліфеноли, у тому числі олеоцин та гідрокситирозол, які мають сильні протизапальні та антиоксидантні властивості.
  • Фітостероли – рослинні сполуки, які подібні до холестерину, знижують рівень «поганого» холестерину (LDL) в крові та можливість розвитку серцево-судинних захворювань.
  • Різноманітні мінерали, такі як залізо, кальцій, калій та магній, необхідні для правильного функціонування організму.
  • Лінолева кислота – прискорює відновлення внутрішніх і зовнішніх пошкоджень.

Деякі дослідження показали, що споживання олеїнової кислоти покращує функцію мозку та пам’ять, попереджає неврологічні та психічні захворювання, такі як хвороба Альцгеймера та депресії. Вона знижує ризик смертності, розвитку раку, деменції, хвороб печінки та нирок.

Середземноморську дієту десятиліттями рекламували як одну з найздоровіших дієт у світі. Вона може відрізнятися від регіону до регіону, але в любому з видів незамінним елементом складу є оливкова олія. Її використовують як основне джерело кулінарного жиру та додають до всього, починаючи від заправок для салатів і закінчуючи хлібом.

Підводні камені

Коли оливкова олія може завдати шкоди

Коли оливкова олія може завдати шкоди

Хоча оливкова олія має безліч корисних властивостей, важливо не переборщити з її вживанням. По-перше, вона є досить висококалорійним продуктом, в ложці (15 мл) міститься приблизно 120 ккал. Хоча це здоровий тип жирів, перевищення його кількості може призвести до надмірного набору ваги або ускладнити процес схуднення.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у збалансованому (здоровому) раціоні частка жирів у загальній калорійності їжі не повинна провішати 30%,  доля насичених жирів не має перевишати 10%. При цьому більшість знаменитостей вживають або рекомендують вживати дві столові ложки оливкової олії за один раз. Вони містять 28 г жиру (238 калорій), з них 3,8 г – насичений, що дорівнює 19% від рекомендованого добового споживання. Отже, така кількість щоденної порції — не найкраща дієта. Більшу користь організму принесуть періодичні додавання в їжу протягом дня невеликої кількості олії.

По-друге, зловживання кулінарним продуктом при наявності хронічного холециститу або проблем із роботою жовчного міхура нерідко спричиняє загострення цих хвороб. По-третє, деякі знаменитості та навіть лікарі розказують про переваги вживання оливкової олії натщесерце. Вважається, що такий спосіб запускає роботу кишківника та прискорює прохід калових мас, знижує рівень кислотності шлунка й ймовірність появи каменів у жовчному міхурі, сприяє розчиненню і виведенню дрібних каменів з жовчного, знеболює, покращує процес засвоєння поживних речовин тощо. Але серед науковців єдиної думки по цьому питанню немає. Більш того, таку ж або ще кращу дію дасть жменя оливок — вони і смачніші, і значно довше забезпечують почуття ситості.

Копіюючи дії публічних осіб, не треба забувати й про те, що кожен організм унікальний. І те, що добре одному, може не підійти другому. Деякі люди мають алергічну реакцію на цей продукт. Вона проявляється у вигляді свербіння, почервоніння або подразнення шкірного покриву. До всього, при наявності жирного типу шкіри, акне та низки інших проблем нанесення олії може спричинити засмічення пор, погіршити вентиляцію та гідратацію шкіри, що призведе до погіршення її стану.

Включаючи оливкову олію у свій раціон або у якості доглядового засобу, не виключайте голову. Дотримуйтесь збалансованого підходу, а при появі якихось питань чи проблем, обов’язково проконсультуйтесь з лікарем.

Автор: Ольга Михайлова